Batist a přelomový rok

Batist a přelomový rok

Batist a přelomový rok
Firma Batist Medical z Červeného Kostelce loni nevyrobila jedinou ústenku. Teď jich chrlí desítky milionů.

Podnikatelský sen proměnil v realitu šéf červenokostelecké společnosti Batist Medical Tomáš Mertlík. Výrobce a dodavatel zdravotnických materiálů se specializuje na kvalitní nanoroušky. Ukázalo se, že šlo o zlomové rozhodnutí. Rychlý vývoj s postupující koronavirovou krizí znamenal skokový nárůst výroby, obratu i počtu zaměstnanců. Tak pokračuje příběh rodinné firmy, která se na přelomu tisíciletí dostala do rukou švédské společnosti OneMed, avšak dnes dvaačtyřicetiletý podnikatel Tomáš Mertlík ji odkoupil zpět.

* Jakým milníkem bude pro Batist Medical rok 2020?
Zásadním. Nikdy za 30 let existence firmy nebyly roušky a další ochranný zdravotnický materiál tolik v centru dění a předmětem zájmu veřejnosti jako letos. Přijali jsme spoustu nových pracovníků, nakoupili nové linky a expandujeme do dalších zemí Evropy a světa.

* Jak se zájem o nanoroušky odrazil na tržbách a chodu firmy?
Tržby společnosti se letos oproti roku předchozímu zdvojnásobí. A zásadně investujeme do nových výrobních kapacit. Jsme schopni vyrobit 10 milionů kusů nanoroušek měsíčně, od počátku příštího roku to bude už 20 milionů. Za tento rok jsme přijali přes 100 lidí na všech úrovních. Letos počítáme s obratem 2,1 až 2,2 miliardy korun.

* Co vás v souvislosti s koronavirem nejvíce překvapilo?
Odpovědnost. Až na pár výjimek vidíme, že se lidé chtějí chránit, že se zajímají o kvalitu nanoroušek a dalších ochranných produktů. Jsou ochotni a připraveni je používat a snést i mírné nepohodlí, které delší nošení pochopitelně přináší.

* Kdy vznikla myšlenka zaměřit se na produkci roušek s nanotechnologií?
Do vypuknutí pandemie se u nás výroba roušek a ústenek nevyplatila, všechny zajímala jen nejnižší cena. Covid-19 to úplně změnil. Najednou roušky nebyly, Čína držela svět v šachu, protože drtivá většina se jich vyráběla tam. S tím přišel požadavek na kvalitu a schopnost zachytit viry, což umožňuje nanotechnologie. Proto jsme na ni vsadili, sehnali stroje a začali s tím přímo v Kostelci. Díky tomu přestáváme být jako země závislí na dovozu.

* Jaká byla cesta k počtu 10 milionů vyrobených kusů měsíčně?
Mimořádně složitá a rychlá. Do jednoho měsíce od nákupu strojů jsme už vyráběli.

* Stíhali jste vyhovět zájmu českých i zahraničních odběratelů?
Veškerá naše produkce si nachází svého zákazníka téměř okamžitě. A jsem přesvědčen, že to bude trvat i po opadnutí hlavní pandemické vlny. Lidé se naučili více se chránit, nebudou chtít, aby se vracely další a další koronavirové vlny. Zájem zatím zvládáme, stále však roste. Pochopitelně dodáváme standardně do mnoha evropských i mimoevropských zemí.

* Jak vidíte další vzestup firmy?
Chceme se stát minimálně evropským lídrem a plánujeme se uplatnit i za oceánem. Na počátku příštího roku otevíráme nové zastoupení v Maďarsku a do dvou let plánujeme pokračovat dalšími třemi pobočkami. Investujeme do vlastní výrobních kapacit, jenom do výroby roušek jdou desítky milionů korun. Říkáme, že z České republiky chráníme svět, a není to nadsázka. Nezůstáváme však jen u toho. Po rozvoji v Evropě chceme expandovat do Spojených států a nadále růst. Doufám, že každý následující rok ke dvěma miliardám korun obratu dalších několik set milionů přidáme, abychom se za tři roky dostali na tři miliardy a za další dva roky na čtyři miliardy korun.

* Odkup firmy od švédské společnosti OneMed se záhy ukázal jako dobrý krok…
Zrealizovaly se mé sny, s nimiž jsem do toho šel. Od začátku jsem říkal a věřil tomu, že Batist má větší potenciál, pokud bude vedený lokálně, nebude součástí velké korporace a bude svým pánem. To se potvrdilo. Táta patřil k podnikatelům, kteří se vypracovali z ničeho. Jsem velmi pyšný, že vyřešil mé a sestřino nástupnictví ve firmě v poměrně mladém věku. Je řada příkladů, kdy to tak nebylo, skončilo to katastrofou a vztahy v rodinách to poznamenalo. V našem případě to šlo jako po másle.

* Jaké jsou výhody nanoroušek proti obyčejným ústenkám?
Oproti chirurgickým nebo látkovým ústenkám naše nanorouška obsasahuje vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu, schopnou zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Nanorouška tedy chrání i svého nositele. Protože se svými filtračními schopnostmi přibližuje respirátorům, jde o nejúčinnější variantu roušky. Naše nanorouška je kompletně česká. Nejenže je z Červeného Kostelce, ale materiál a jednotlivé komponenty pocházejí výhradně od českých lokálních dodavatelů.

* Jaká je úroveň kvality roušek nabízených na internetu?
Nanovlákno nebo nanovrstvu pouhým okem nepoznáte, což často zneužívají podvodní prodejci, kteří nabízejí roušky absolutně nesplňující slibované parametry. Proto je důležité nakupovat ochranné prostředky pouze od prověřených výrobců a dodavatelů.

* Jaký předpokládáte další vývoj ve vztahu k vašemu podnikání?
Nejsme firma, jejíž úspěch stojí na koronaviru. Fungujeme třicet let, dodáváme do nemocnic, klinik a dalších zařízení, což budeme jistě dělat i nadále. Pandemie představovala spíše impuls k novým investicím a rozvoji, když si naše produkty začala kupovat i veřejnost. Myslím, že pandemie ovlivnila veřejnost na celém světě a zákazníci budou klást důraz na kvalitu a dbát o zdraví.

* A co další vývoj pandemie?
Předpokládám, že začne očkování, které však nebude povinné a bude k němu velká nedůvěra. Proočkovanost populace se zvýší, avšak i v příštím roce se budeme potýkat s podobnými problémy jako letos. Do Vánoc nebude mít nikdo odvahu zavést omezení, a to se nám vymstí. Dokud Evropa nebude proočkovaná nebo naprosto jednotná v dalším postupu, nevidím moc šancí na zlepšení.

Foto autor: FOTO / MARTIN VESELÝ
Foto popis: Tomáš Mertlík chce ze své firmy udělat evropskou jedničku a plánuje i expanzi za oceán.
18 prosince, 2020 Novinky