NANO FIBER MASK

Informace o nano vláknech, funkce a specifika nano masky

  • Proč a čím je nanovlákno specifické?

Jednak je to hustotou vláken, která je po nanesení na filtrační vrstvu vyšší nežli u standardního filtru. Dále je to povrchovou plochou, která je v porovnání s normálním vláknem mnohem větší. Rozdílná je také průměrná tloušťka nanovlákna, která se pohybuje mezi 50 – 80 nm. Pro porovnání průměrná tloušťka lidského vlasu se pohybuje mezi 42 000 – 95 000 nm.

  • Jak to funguje?

Jednak jsou díky větší hustotě vláken zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních roušek. Dále jsou pomocí náboje na povrchu vláken aktivně přitahovány i velmi jemné částice.

  • Jaký je velikostní rozdíl mezi virem a bakterií?

Velikost virových části se může pohybovat od 20 do 300 nm. V případě koronaviru se uvádí rozmezí mezi 80 – 140 nm. Naprotitomu bakterie mají podstatně větší velikosti. Ta se pohybuje od 0,3 do 10 um (tedy 300 –  10 000 nm).

  • Kolik vláken je v 1cm2 nano vrstvě?

Nemáme stanoveno přesně, ale tisíce vláken.

  • Jaký je mechanismus přichycení viru x bakterie na masce?

Jednak je to samotná mechanická zábrana díky malé velikosti otvorů mezi vlákny. Dále je to s pomocí zmiňovaného náboje, který aktivně přitahuje jemné částice, které by jinak procházeli filtrem.

  • Jaké je materiálové složení vrstvy?

Zatímco ostatní vrstvy textilie v roušce jsou tvořeny z polypropylenu, vrstva nanovlákna je vytvořena ze speciálního polymeru PVDF

  • Jaké je materiálové složení masky?

Maska se skládá z úvazků, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken.

  • Ochrání mě stejně jako respirátor maska?

Maska nemůže nahradit respirátor. Zatímco respirátor těsně přiléhá v oblasti okolo úst, maska je pouze volně přiléhající. Proto maska nemůže představovat 100% ochranu nositele. Nicméně nošení nanomasky snižuje riziko nákazy a její filtrační schopnost je díky vrstvě nanomateriálu zesílena.

Návod na použivání NANO MASK naleznete ZDE.